Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Zaniżone odszkodowanie MTU

Na tle Europy Polska posiada naprawdę nieduże stawki ubezpieczenia OC. Wiąże się to niestety z tym, że mniejsza stawka za składki oznacz gorszej jakości obsługi przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które notorycznie dokonują zaniżają kwoty wypłacanych odszkodowań. Niejednokrotnie odbywa się to niemal przez łamanie zasad i przepisów.

W sytuacji wypadku czy stłuczki, którego my nie byliśmy sprawcą, należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. Firma oddeleguje wtedy do nas rzeczoznawcę, który przyjrzy się uszkodzeniom. Przygotowany następnie kosztorys stanie się podstawą przyznania odszkodowania, które rozliczane jest przeważnie gotówką.

Dostarczenie gotówki dokonuje się zazwyczaj szybko i często poszkodowany nie rozważa tego, czy suma odszkodowania jest adekwatna do powstałych strat oraz czy będzie wystarczająca do pokrycia kosztów napraw. Jednakże warto zastanowić się nad tym chwilę, ponieważ nawet dużym ubezpieczycielom, jak MTU, zdarza się zaniżać odszkodowanie OC.

Takie niesprawiedliwe zachowanie można nietrudno namierzyć i podjąć starania o uzyskanie dopłaty. Alternatywą jest sprzedaż roszczenia firmie, która samodzielnie podejmie walkę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie wiąże się to ze stratą czasu klienta, jego środków finansowych, czy martwieniem o dopełnienie kwestii formalnych oraz efektu postępowania.

Ilość wymaganych dokumentów oraz działań, które podejmuje się w celu dochodzenia roszczeń związanych z zaniżonym odszkodowaniem OC (np. przez MTU), jest naprawdę duża. Należy do nich wystąpienie o dostęp do kopii dokumentów z aktu szkody, wśród których powinny być kserokopie wyceny wartości auta przed zdarzeniem drogowym, kosztorys naprawy, protokół oględzin przeprowadzonych przez rzeczoznawcę oraz decyzja o przyznaniu odszkodowania. Taki wniosek musi być pisemny, więc najlepiej wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

Po otrzymaniu kserokopii dokumentów, przyjrzyjmy się szczególnie przygotowanemu kosztorysowi. Nasza uwaga powinna zostać zwrócona na koszt robocizny. Większość ubezpieczycieli ustala uśrednioną stawkę, a wiadomo, że ceny robocizny będą się różnić w zależności od rejonu kraju, miasta czy warsztatu samochodowego.

Oprócz kosztów naprawy, zwróćmy uwagę na koszt podzespołów. Ubezpieczyciele dokonują notorycznego wliczenia w kosztorys części zamiennych, które mniej kosztują od oryginałów. Zaniżone odszkodowanie OC (wypłacone przez np. MTU) jest również rezultatem nieuwzględnienia całego zakresu powstałych strat, a także faktu, że samochód powypadkowy traci swoją wartość w porównaniu do samochodu bezwypadkowego.

Jeżeli w otrzymanym kosztorysie dojrzymy wspomniane nieprawidłowości, to prawdopodobnie znak, że przyznano nam zaniżone odszkodowanie OC (np. przez MTU). Możemy zacząć walkę o dopłatę, udowadniać sensowność naszych roszczeń, odwoływać się od decyzji, jednak nie należy to do łatwych zadań. Alternatywnym wyjściem jest sprzedanie roszczenia, które zapewnia nam szybkie środki pieniężne i nie wiąże się z przepychankami z ubezpieczycielem.

 

kordian

administrator

Zostaw komentarz