Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Zaniżone odszkodowanie Proama

Prawdą jest, że porównując do innych państw Europy, w naszym kraju stawki ubezpieczenia OC nie są wysokie. Co za tym idzie, nie są wysokie także odszkodowania, a poziom jakości obsługi szkód jest na bardzo niskim poziomie. Działania te odbywają się nierzadko w sposób łamiący prawo i przepisy.

Kiedy uczestniczymy w wypadku lub kolizji, która nie stała się z naszej winy, powinniśmy zawiadomić ubezpieczyciela sprawcy tego zdarzenia drogowego. Towarzystwo ubezpieczeniowe przysyła z wizytą rzeczoznawcę, który dokonuje oględzin strat. Następnie na podstawie sporządzonego kosztorysu, zostaje wypłacone odszkodowanie, rozliczane przeważnie gotówką.

Przyznanie środków pieniężnych poszkodowanemu odbywa się zwykle bardzo szybko, sprawiając, że poszkodowany nie poddaje wątpliwościom tego, czy suma jest adekwatna do wielkości strat i czy na pewno będzie wystarczająca do pokrycia całego kosztu napraw. W rzeczywistości okazuje się, że warto popatrzeć na ręce ubezpieczycielom, gdyż nawet Proama dokonuje zaniżania odszkodowania OC.

Nieuczciwa praktyka nie jest trudna do wykrycia, co stwarza szansę na podjęcie starań o uzyskanie dopłaty. Jednym z wyjść służących ku temu, jest sprzedanie wierzytelności firmie ubezpieczeniowej, która podejmie samodzielnie walkę z ubezpieczycielem. Klient dzięki temu nie marnuje swojego czasu i środków finansowych, nie dotyczy go kwestia załatwiania formalności oraz efektu postępowania.

Czynności, które należy dopełnić oraz dokumentów, które należy wypełnić przy roszczeniach związanych z zaniżonym odszkodowaniem OC (np. przez Proama), jest naprawdę spora ilość. Musimy wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o dostarczenie nam kopii dokumentów z akt szkody, w tym do kserokopii wyceny kosztu auta, jaką miał przed wypadkiem, wyceny naprawy, protokołu oględzin dokonanych przez rzeczoznawcę z fotografiami, a także do decyzji o przyznaniu odszkodowania. Wniosek powinien zostać dostarczony pocztą tradycyjną lub elektroniczną, gdyż wymagane jest, by miał formę pisemną.

Gdy już zostaną nam dostarczone kserokopie wymienionych dokumentów, przyjrzyjmy się, jak wygląda sporządzony kosztorys. Zwróćmy szczególną uwagę na wysokość stawki, która jest przy koszcie robocizny za wykonanie naprawy. Przeważająca część ubezpieczycieli dokonuje naliczenia uśrednionej stawki, podczas gdy wiadomo, że ceny różnią się w zależności od miasta, standardu warsztatu samochodowego, czy rejonu Polski.

Prześledzenia wymaga także wycena podzespołów, gdyż nierzadką praktyką jest wliczanie w kosztorys części zamiennych, będącymi tańszymi od części oryginalnych. Zaniżanie odszkodowania OC(przyznawanego np. przez Proama), to także efekt nieuwzględnienia w wyliczeniach wszystkich szkód, do których doszło, a także faktu, że wartość auta powypadkowego jest znacznie mniejsza od wartości samochodu, które nie przeszło wypadku.

W sytuacji zauważenia w kosztorysie wymienionych nieprawidłowości, prawie pewne jest, że zaszło zaniżenie odszkodowania OC (np. przez Proama). Poszkodowany może zacząć walczyć o dopłatę, pisać odwołania od decyzji i udowadniać sensowność roszczeń, jednakże to bardzo trudne zadanie. Prostsze wyjście w tej sytuacji, to sprzedanie roszczenia. Dzięki temu uzyskamy błyskawicznie pieniądze, a utarczki z ubezpieczycielem nie są na naszej głowie.

kordian

administrator

Zostaw komentarz