Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Niskie odszkodowanie z AC

Niefortunnie cofnąłeś na parkingu, nieznani wandale zarysowali Ci złośliwie bok samochodu, a może uszkodziłeś auto podczas zderzenia z sarną? Masz wykupioną polisę autocasco, więc myślisz, że sprawę załatwisz szybko i bez problemów, a ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Niekoniecznie. Może się zdarzyć, że pieniędzy nie doczekasz się wcale albo otrzymana suma nie wystarczy na likwidację szkody. Co zrobić, gdy otrzymamy zaniżone odszkodowanie z AC?

Dodatkowe, nieobowiązkowe odszkodowanie autocasco chroni, gdy to właściciel pojazdu jest sprawcą uszkodzeń. Polisa tego typu działa też w przypadku zniszczenia na parkingu (przez nieznanych sprawców) albo kradzieży. Na pieniądze możemy liczyć, gdy grad uszkodzi nam karoserię, powalone wichurą drzewo spadnie na dach albo wybuchający w pobliżu pożar obejmie swoim zasięgiem również nasze auto.

Jednak na wykupienie autocasco decyduje się coraz mniej osób. Część rezygnuje z zakupu dodatkowego ubezpieczenia, bo jest ono dla nich zwyczajnie za drogie. Mało kto może pozwolić sobie na nowe auto, a stawki oferowane w przypadku starszych modeli są naprawdę wysokie. Samochodów wyprodukowanych 14 lat temu i wcześniej w ogóle się nie ubezpiecza. A zatem kieruje nami oszczędność, ale też ostrożność, bowiem haczyków, które stosują ubezpieczyciele, by wypłacić zaniżone odszkodowanie z AC jest sporo.

Ciągle jeszcze zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają należność bez podatku VAT. Szczególnie często ta praktyka dotyczy sytuacji, gdy określona kwota (zgodna z wyliczeniami zakładu) przelewana jest bezpośrednio na konto bankowe. W tym wariancie stawka zostaje pomniejszona o wartość podatku. Tymczasem prawo wyraźnie wskazuje, że osoba, która nie jest podatnikiem VAT, powinna otrzymać odszkodowanie wyliczone razem z kwotą podatku.

Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe lekceważą przepisy i mimo licznych kar nakładanych przez UOKiK na kolejne zakłady proceder rozwija się, a zaniżone odszkodowania z AC wciąż są wypłacane. W takich sprawach warto interweniować, gdyż stanowisko sądów wydaje się jednoznaczne. Niemniej trzeba pamiętać, że w polskiej rzeczywistości postępowania toczą się miesiącami. Dlatego jeśli zależy nam na szybkiej dopłacie, warto rozważyć sprzedaż roszczenia. Pieniądze dostaniemy szybko, a o wszystkie pozostałe formalności zadba profesjonalna firma (Molekane), która będzie walczyła o dodatkowe pieniądze bez naszego udziału.

Kiedy jeszcze mamy do czynienia z odmową lub zaniżaniem odszkodowania z AC? Zazwyczaj wtedy, gdy auto nie miało podbitego aktualnego badania technicznego. Ubezpieczyciele stosują tę metodę nawet wtedy, gdy uszkodzenie zupełnie nie miało związku z poprawnym funkcjonowaniem pojazdu.

Wypłacanych na zasadzie kosztorysowej pieniędzy nie wystarcza na likwidację zaistniałej szkody również dlatego, że ubezpieczyciele nie zwracają części składki za okres, którego kierowca nie wykorzystał. Powiedzmy, jeśli do niefortunnego zdarzenia z naszej winy doszło po 3 miesiącach od podpisania polisy (zawartej na 12 miesięcy), to ubezpieczyciel oprócz rekompensaty ma obowiązek wypłacić nam zwrot za pozostałe 9 miesięcy składki. Oczywiście w tym wypadku kwota nie dotyczy bezpośrednio odszkodowania, ale są to pieniądze, które prawnie nam się należą.

 

 

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!