Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Jak wyglądają roszczenia po wypadku samochodu

Rosnąca liczba samochodów na naszych drogach przyczynia się do większej liczby wypadków. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną na mieniu odpowiada posiadacz auta. Oznacza to, że jeśli do zdarzenia doszło nie z naszej winy, ale z powodu nieostrożności innego zmotoryzowanego, to wszelkie roszczenia po wypadku samochodu reguluje zakład ubezpieczeń, w którym sprawca wykupił polisę OC.

Poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, które pozwoli przywrócić stan pojazdu sprzed kolizji. Oczywiście ma również możliwość domagać się pokrycia kosztów związanych z użyciem nowych, oryginalnych podzespołów oraz wydatków poniesionych na holowanie pojazdu. Może wreszcie domagać się auta zastępczego na czas naprawy swojego samochodu. Zgłoszenie wniosku o odszkodowanie musi mieć formę pisemną.

Firmy ubezpieczeniowe niezbyt chętnie wywiązują się ze swoich obowiązków, a co gorsze, uciekają się nawet do stosowania różnych wybiegów, by zaniżać odszkodowania. Lista uników, kombinacji i haczyków prawnych jest długa i nie wszyscy poszkodowani zdają sobie z nich sprawę. Wykorzystując niewiedzę i bezsilność kierowców, ubezpieczyciele nagminnie naginają prawo dla własnej korzyści. Właśnie dlatego roszczenia po wypadku samochodu bardzo często nie pokrywają realnych strat. Jakie taktyki stosują towarzystwa ubezpieczeniowe, by oszczędzać na wypłatach?Jednym z najważniejszych wykrętów są niewłaściwe szacunki dotyczące stawek za robociznę. W kosztorysie bez względu na okoliczności wliczane są uśrednione stawki za pracę fachowców. Nie ma znaczenia, czy mieszkamy w Warszawie, czy w Nowej Wsi, czy korzystamy z usług autoryzowanego serwisu, czy osiedlowego mechanika świadczącego usługi w garażu – ubezpieczyciel i tak uwzględnia stałe, uśrednione ceny. To właśnie dlatego w kosztorysach pojawiają się śmiesznie niskie ceny za wymianę albo malowanie poszczególnych elementów. W rezultacie roszczenia zgłaszane po wypadku samochodu nie są rekompensowane należycie, a likwidacja szkód odbywa się ze stratą dla poszkodowanego, który nie może naprawić auta tam, gdzie chce, a jedynie tam, gdzie oferują najniższe stawki.

Tymczasem z orzeczenia Sądu Najwyższego jasno wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają prawa stosować uśrednionych kwot za robociznę, gdyż to ogranicza prawa poszkodowanego do naprawy pojazdu w dowolnie wybranym warsztacie. Jasne jest, że jeśli nasze roszczenia po wypadku samochodu nie zostały w pełni zaspokojone, a odszkodowanie zaniżono, to możemy udać się do sądu i tam przedstawić realną wycenę wykonaną przez warsztat samochodowy. Niestety musimy liczyć się z tym, że taki dokument zostanie prawdopodobnie odrzucony, a my będziemy musieli sporządzić specjalistyczną ekspertyzę, za którą wcześniej zapłacimy rzeczoznawcy. Jednak nawet wówczas nie liczmy na to, że problem się zakończy. Najpewniej ubezpieczyciel przedłoży własny kosztorys wykonany przez swojego eksperta i sprawa utknie albo będzie ciągnęła się miesiącami.

Czy w takim razie poszkodowany kierowca skazany jest na przegraną? Niekoniecznie. Wcale nie musi godzić się na niskie odszkodowanie ani tym bardziej, na długą, wyczerpującą batalię w sądzie. W takiej sytuacji warto rozważyć sprzedaż roszczenia – opcję prostą, bezpieczną, niekłopotliwą i co najważniejsze – gwarantującą pewne pieniądze już po 7 dniach od zawarcia umowy. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem, zapraszamy do skontaktowania się z firmą Molekane.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!