Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Zaniżone odszkodowanie za uszkodzony samochód

Zaniżone odszkodowanie za samochód to w polskiej rzeczywistości norma. Ubezpieczyciele nagminnie stosują tę taktykę, licząc na to, że uprawniony do świadczenia nie będzie starał się o więcej. Niestety często mają rację. Odwołań jest ciągle niewiele. Tymczasem warto ubiegać się o taką kwotę, która w pełni pokryje poniesione straty albo skorzystać z dogodnej opcji sprzedaży roszczenia profesjonalnej firmie.

Pierwotna wycena, jaką oferuje nam zakład ubezpieczeń, to najczęściej jedynie propozycja, która może być podstawą do dalszych rozmów i negocjacji. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zgadzają się na sumę, która zazwyczaj bardzo szybko (niekiedy kolejnego dnia po ocenie rzeczoznawcy) pojawia się na ich koncie. Tak ekspresowa wypłata nie musi być ostateczną wyceną. Nie oznacza też, że nie można wywalczyć lepszej stawki lub – jeśli nie mamy ochoty na batalię w sądzie – sprzedać wierzytelności.

Błyskawiczny przelew ma skłonić klienta do zaakceptowania propozycji, zakończenia dochodzenia roszczeń i zapomnienia o całej sprawie. Jeśli zgodzisz się na zaniżone odszkodowanie za samochód, to kwestia wydaje się zamknięta.

W istocie jednak wcale nie musi to być koniec tematu. Nawet po pewnym czasie od przyjęcia pieniędzy można ubiegać się o wyższe odszkodowanie, tym bardziej, jeśli sprawa dotyczyła roszczenia wypłacanego z ubezpieczenia OC. W przypadku zaniżonego odszkodowania za samochód można również sprzedać roszczenie, jeśli na walkę z ubezpieczycielem nie mamy chęci, czasu ani pieniędzy.

To, że wypłata pieniędzy przez ubezpieczyciela nie stanowi zakończenia sprawy, powinno wydawać się oczywiste. Przecież dogłębna diagnoza stanu auta przeprowadzona w warsztacie mechanicznym może wykazać dodatkowe uszkodzenia, których nie zdołał wychwycić rzeczoznawca podczas ogólnego przeglądu. Trzeba wiedzieć, że obowiązkiem ubezpieczyciela jest pokrycie wszelkich strat i jeśli to w ogóle możliwe – przywrócenie dawnego stanu pojazdu. Nawet jeśli oryginalne podzespoły są niedorzecznie drogie, to i tak mamy prawo otrzymać pieniądze na ich zakup. Niestety firmy ubezpieczeniowe często nie respektują tego prawa i naliczają zaniżone odszkodowanie za samochód. Jak to robią?

Przede wszystkim w swoich wyliczeniach uwzględniają najtańsze zamienniki oryginalnych części i to w cenach oferowanych przez hurtownie. Większość podzespołów, niezależnie od stopnia uszkodzenia i funkcjonalności, traktują jako nadające się do naprawy, a nie wymiany. Zakładają, że czas pracy specjalisty – mechanika lub blacharza – będzie bardzo krótki, a prace przebiegną bez żadnych problemów, czy przeciwności. Przyjmują też absurdalnie niskie stawki za usługi tych fachowców, nie uwzględniając różnic cen w poszczególnych miastach, regionach kraju.

Niestety walka o dodatkowe pieniądze i dowiedzenie ubezpieczycielowi, że otrzymaliśmy zaniżone odszkodowanie za samochód, sprawiają sporo problemów. Trzeba zbierać wyceny lub rachunki, gromadzić dokumentację, pisać pisma, składać wnioski i odwołania. Potrzeba do tego sporo czasu, środków finansowych i stalowych nerwów, a i tak często cała sprawa kończy się w sądzie. Jeśli więc wolisz oszczędzić sobie tych wszystkich kłopotów, możesz wybrać pewne pieniądze od solidnej firmy i sprzedać roszczenie.

 

 

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!