Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Zaniżony kosztorys z OC sprawcy

Po wypadku spowodowanym przez innego kierowcę, poszkodowanemu należy się odszkodowanie z OC sprawcy. Przy większych wypadkach ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę, który ocenia zakres szkód. Drobne kolizje nieraz rozlicza się na podstawie oświadczenia stron albo przedstawionych zdjęć. Następnie ubezpieczyciel sporządza kosztorys, który niestety bywa zaniżony.

Wyliczenia prowadzi się, korzystając ze specjalnych programów do kalkulacji szkód. Choć wiele parametrów w tych systemach zdefiniowanych jest z góry, to jednak niektóre rubryki pozostawiają sporą dowolność, więc zdarza się, że uzupełniane są w sposób korzystny dla ubezpieczyciela. W zależności od przyjętego założenia stawki kształtuje się na wysokim lub niskim poziomie.

Kosztorys w przypadku odszkodowania z OC sprawcy rozliczanego gotówką można odpowiednio zaniżyć, stosując cennik zamienników albo zawyżyć (np. gdy ubezpieczyciel chce orzec szkodę całkowitą), sięgając po cennik ASO. W taki sposób manipuluje się cenami części zamiennych, stawkami za robociznę czy wreszcie wartością pojazdu przed i po wypadku. Niestety, kiedy przychodzi do sprawdzania rzetelności kosztorysu okazuje się, że za uwzględnione kwoty nie da się przeprowadzić naprawy, a figurujących w zestawieniu podzespołów nie sposób tak tanio kupić w żadnej hurtowni.

Dlatego, kiedy wysłany przez ubezpieczyciela rzeczoznawca przekonuje nas, że on nie zajmuje się wyliczaniem sum, a jedynie wprowadzaniem danych, nie dowierzajmy mu, gdyż ostateczna wycena zależy przecież również od niego. Cały kosztorys warto dokładnie przejrzeć. Niektóre korekty na pewno wzbudzą nasze podejrzenia. Inne będą zwyczajnie niezrozumiałe, bo ukryte pod specjalnymi kodami. By je rozszyfrować potrzebna okaże się pomoc fachowca, który korzysta z takiego samego programu, co ubezpieczyciel. Dzięki profesjonalnemu wsparciu przekonamy się, czy otrzymaliśmy zaniżony kosztorys i jakie tak naprawdę powinniśmy uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Dopiero wtedy możemy zacząć walkę o należną rekompensatę.

Jednak zanim pójdziemy ze sprawą do sądu, dobrze się zastanówmy. Polski wymiar sprawiedliwości działa dość opieszale i dochodzenie należności może trwać długie miesiące. Poza tym proces wymaga zaangażowania znacznych środków, dobrego zorientowania w przepisach, zbierania dokumentacji, powoływania biegłych i ekspertów, przedstawiania dowodów. Trzeba również pamiętać, że zazwyczaj występujemy przeciwko dużej firmie, która dysponuje rzeszą specjalistów i sporymi zasobami finansowymi, więc w walce z pojedynczym kierowcą może wytoczyć naprawdę poważne argumenty. Czy jesteście Państwo gotowi na takie starcie?

Jeśli przeraża Was wizja uciążliwego procesu sądowego i boicie się porażki albo nie macie czasu ani pieniędzy, a potrzebujecie szybko naprawić samochód, możecie zgłosić się do firmy Molekane. Odkupimy Wasze roszczenie, a o resztę formalności nie będziecie musieli się martwić. Podpisana cesja wierzytelności oznacza, że prawo do dochodzenia roszczeń i dopłat przechodzi na nas, więc walką z ubezpieczycielem zajmiemy się sami, bez Państwa udziału.

 

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!