Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Ubezpieczenie zaniżone odszkodowanie OC Hestia

 

Wydaje się, że w przypadku kolizji drogowych, w których sprawca przyznał się do winy kwestia odzyskania należnych pieniędzy za straty i uszkodzenia zaistniałe w pojeździe, wydaje się zupełnie prosta. Zazwyczaj tak jest, bo środki finansowe otrzymujemy dość szybko po oględzinach rzeczoznawcy. Jednak częstą praktyką towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżanie należnych kwot w nadziei, że poszkodowany nie będzie się odwoływał. Takimi zasadami kierują się nie tylko małe podmioty nastawione na jak najwyższy zysk, ale też duże firmy ubezpieczeniowe o ugruntowanej pozycji, od lat funkcjonujące na polskim rynku. Zaniżone odszkodowanie OC może się więc zdarzyć nawet wówczas, gdy rekompensatę uzyskujemy od tak znanego ubezpieczyciela, jak Hestia.

Firma ubezpieczeniowa Hestia należy do jednych z największych tego typu podmiotów działających w naszym kraju. Funkcjonuje od 1991 roku. Od początku siedziba towarzystwa znajduje się w Sopocie, ale spółka posiada rozbudowaną sieć oddziałów terenowych i przedstawicielstw w całym kraju. Od 2000 roku jest członkiem jednego z najpotężniejszych konsorcjów finansowych na kontynencie europejskim, czyli grupy Ergo. Oferuje szeroki pakiet ubezpieczeń majątkowych, osobowych, komunikacyjnych, zdrowotnych, turystycznych, rolnych i innych. Mimo wysokich notowań i sporej popularności zaniżone odszkodowania OC Hestia wypłaca niemal codziennie. Jak to się dzieje?

Większość firm ubezpieczeniowych podczas kalkulowania poziomu strat bierze pod uwagę ceny zamienników. Oczywiście każdy zmotoryzowany wie, że części zamienne są znacznie tańsze od oryginalnych, więc rachunek wypada na korzyść ubezpieczyciela. Tym samym wypłacane jest zaniżone odszkodowanie OC (np. przez firmę Hestia).

Warto wiedzieć, że takie postępowanie bywa uzasadnione tylko wtedy, gdy poszkodowany ubiegający się o rekompensatę wyrazi zgodę na wyliczenie szkody na podstawie cen zamienników albo jeśli w samochodzie wykorzystywano części zamienne, które w czasie kolizji uległy uszkodzeniu.
Kolejną praktyką, która sprawia, że otrzymujemy zaniżone odszkodowanie OC (np. od towarzystwa Hestia), jest pomniejszanie stawki w związku z amortyzacją części. Ubezpieczyciel zakłada, że skoro samochód, którym jechaliśmy, gdy doszło do kolizji, nie był nowy, to części były w pewnym stopniu zużyte. W ten sposób od wypłacanej kwoty odlicza tzw. amortyzację. Takie postępowanie jest niedopuszczalne, o ile ubezpieczyciel nie wykaże, że podczas likwidacji szkody auto zyskało na wartości.

Dodatkowo niewłaściwe jest również uśrednianie stawek za robociznę oraz zaniżanie wartości pojazdu. Koszty naprawy są różne. Zależą od regionu, miejscowości, renomy i stawek warsztatu mechanicznego, w którym pozostawiamy auto. Tymczasem ubezpieczyciele zazwyczaj nie uwzględniają tych czynników i w związku z tym poszkodowani otrzymują zaniżone odszkodowanie OC (Hestia).

Podobnie rzecz się ma z naliczeniem wartości pojazdu. Zakład wypłacający odszkodowanie określa wartość samochodu na podstawie poszczególnych danych (takich jak rok produkcji, model, marka, wyposażenie). Jeśli uwzględniane informacje będą zbyt ogólne, a część z nich zostanie w ogóle pominięta, wówczas uzyskamy zaniżoną kwotę. By dowieść swojej racji konieczne okaże się zamówienie ekspertyzy u rzeczoznawcy.

Dowiedzenie firmie ubezpieczeniowej, że wypłaciła zaniżone odszkodowanie OC, nie jest łatwe i wymaga podjęcia szeregu czynności, zebrania dokumentacji, sprawdzenia wielu szczegółów. Potrzeba na to czasu, bo walka o pieniądze jest zazwyczaj długotrwała i nierzadko kończy się przed sądem. Właśnie dlatego w wielu wypadkach bardziej rozsądne wydaje się sprzedanie roszczenia i pozbycie kłopotu.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!