Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Zaniżone odszkodowanie szkoda całkowita Kraków

Towarzystwa ubezpieczeniowe sięgają po wiele metod, które mają na celu zaniżenie odszkodowania z OC sprawcy, należącego się poszkodowanym kierowcom. Co właściwie oznacza to określenie, które powoduje gniew i rozgoryczenie u większości osób zmotoryzowanych?

Sprawdź,
jaką kwotę możesz
od nas otrzymać

Wpisz swój numer telefonu


Skontaktujemy się z Tobą
w ciągu 24 godzin!

Otrzymasz od nas
niezobowiązującą ofertę!

Szkodę całkowitą uznaje się, gdy ubezpieczyciel orzeknie, iż naprawa uszkodzonego pojazdu jest po prostu nieopłacalna. W przypadku, gdy mowa o ubezpieczeniu OC sprawcy, taka okoliczność zachodzi, kiedy wartość naprawy przekracza wartość rynkową auta sprzed wypadku czy stłuczki.

Gdy firma ubezpieczeniowa uzna, że naprawa uszkodzonego samochodu nie jest opłacalna, zmianie ulegają zasady naliczania odszkodowania. Nie ma już wtedy znaczenia kwota naprawy uszkodzonego pojazdu i robocizny. Wedle metody dyferencyjnej, od szacunkowej wartości auta sprzed wypadku odejmuje się wtedy szacunkową kwotę pozostałości po nim, czyli wartość wraku. Różnicę między tymi dwoma wartościami wypłaca się poszkodowanej osobie.

Na nieszczęście kierowców, firmy ubezpieczeniowe z Krakowa nadużywają opcję orzekania szkody całkowitej i uznają, że uszkodzone auto nie nadaje się do naprawy. Dobrowolne interpretowanie przepisów prawnych nie jest dobre dla kierowcy, który uzyskuje w rezultacie nie za bardzo korzystną decyzję.

W efekcie wystarczy mała kolizja w Krakowie i szkody zostają zakwalifikowane do całkowitych. W jaki sposób? Wystarczy, że auto nie jest najnowsze, w kosztach naprawy uwzględni się najwyższe ceny podzespołów i uzna się, że większość części oraz elementów nadaje się do wymiany, zamiast do naprawy. Do tego dokona się obniżenia wartości pojazdu sprzed stłuczki i wychodzi na to, że poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie.

Często towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają poszkodowanym symboliczne kwoty, informując, że reszta środków ma zostać przyznana za sprzedanie uszkodzonego pojazdu. Może zdarzyć się więc, że za auto, które warte jest początkowo kilkadziesiąt tysięcy, poszkodowany kierowca uzyska tylko parę tysięcy.

W ofercie naszej firmy znajduje się propozycja skupu roszczeń związanych ze szkodami całkowitymi. Warto jednak być świadomym, iż poszkodowany nie jest zobligowany do przyjmowania propozycji firmy ubezpieczeniowej z Krakowa. Zawsze może upewnić się, czy szkoda całkowita nie została uznana w przypadku, gdy cena naprawy przewyższa nie 100 procent, a jedynie 70 proc. wartości pojazdu sprzed stłuczki. W przeciwnym wypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z próbą nadużycia i usiłowaniem zaniżenia odszkodowania.

Nie zawsze warto jest przystawać na propozycje firm ubezpieczeniowych, kierowcy powinni się od nich odwoływać. Podjęcie walki z ubezpieczycielem nie jest proste, gdyż łączy się z powoływaniem rzeczoznawców, przygotowywaniem wycen w warsztacie u mechanika, rozpoczęciem działań prawnych. Nie jest to łatwe działanie dla przeciętnego poszkodowanego, dlatego optymalną alternatywą wydaje się być sprzedaż roszczenia z tytułu szkody całkowitej.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!