Godziny otwarcia

JESTEŚMY DOSTĘPNI PRZEZ 24H, 7 DNI W TYGODNIU

Darmowa konsultacja

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie za szkodę całkowitą w Poznaniu

Firmy ubezpieczeniowe sięgają po różne metody mające na celu zaniżenie odszkodowania z OC sprawcy, którego przyznanie należy się kierowcy. Bardzo częstą praktyką firm z Poznania jest wydawanie orzeczenia o szkodzie całkowitej. Co tak właściwie kryje się za tym pojęciem, które wzbudza nierzadko rozgoryczenie i gniew u właścicieli pojazdów?

Zobacz jak działamy!

Sprawdź,
jaką kwotę możesz
od nas otrzymać

Wpisz swój numer telefonu


Skontaktujemy się z Tobą
w ciągu 24 godzin!

Otrzymasz od nas
niezobowiązującą ofertę!

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia kiedy ubezpieczyciel uzna, że nie opłaca się dokonywać naprawy samochodu, który uległ wypadkowi. W sytuacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy, aby uznano szkodę całkowitą, wysokość kosztów naprawy musi przekraczać cenę rynkową auta, jaką miał przed wypadkiem.

Zasady wyliczenia odszkodowania zmieniają się, jeżeli dochodzi do uznania szkody całkowitej, ponieważ nie wchodzą tutaj w grę ceny robocizny oraz części. Wedle metody dyferencyjnej dokonuje się odjęcia od wartości samochodu ceny za pozostałości po aucie. Różnica między tymi kwotami zostaje wypłacona osobie poszkodowanej.

Ku nieszczęściu kierowców firmy ubezpieczeniowe dopuszczają się nadużywania sposobności orzekania o szkodzie całkowitej. Uznają oni w sposób notoryczny, że uszkodzone pojazdy nie opłaca się naprawiać, a jedynym wyjściem jest kasacja auta. Na sytuację kierowców niestety nie wpływa zbyt dobrze tak swobodna interpretacja przepisów prawnych.

Taka praktyka sprawia, że chociażby niewielkie uszkodzenia powstałe na skutek stłuczki w Poznaniu mogą zostać uznane jako szkoda całkowita. Nic dziwnego, jeżeli w przypadku starszego auta ubezpieczyciel do kosztorysu wliczy wysoką cenę robocizny oraz drogie podzespoły, a większość komponentów zakwalifikuje do wymiany zamiast do naprawy. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe dodatkowo dokona zaniżenia wyceny pojazdu sprzed stłuczki, to można spodziewać się uznania szkody całkowitej.

Często firmy ubezpieczeniowe przyznają symboliczne kwoty odszkodowań, informując, że pozostałe środki mają być pokrywane pieniędzmi za sprzedaż wraku. Nierzadko więc właściciel samochodu, który przed kolizją jest wart kilka tysięcy złotych, uzyskuje zaledwie połowę pierwotnej ceny auta.

Działamy w Poznaniu i dokonujemy skupu roszczeń, w związku których została orzeczona szkoda całkowita. Należy być świadomym tego, że osoba poszkodowana nie musi przystawać na decyzję firmy ubezpieczeniowej, gdyż może zostać uznana szkoda całkowita w sytuacji, kiedy cena reparacji to więcej niż 70 proc, ale nie 100 proc. Warto wiedzieć, że ten typ szkody może być orzekany, kiedy naprawa przekracza 100 proc. wartości pojazdu, ale nie mniej. W innych sytuacjach prawdopodobnie mamy do czynienia z usiłowaniem zaniżenia odszkodowania.

Osoba poszkodowana ma zawsze możliwość odwołania od propozycji firmy ubezpieczeniowej. W celu zaczęcia batalii z ubezpieczycielem w Poznaniu, poszkodowany powinien zebrać wycenę od mechanika, powołać rzeczoznawcę i podjąć działania w sądzie. Takie działanie nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga dużych nakładów pracy, czasu i pieniędzy. Z tego powodu najbardziej rozsądne rozwiązanie to sprzedaż roszczenia z tytuły szkody całkowitej.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas, a postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!

Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas!